درمان یبوست

درمان یبوست و استفاده از نرم کننده های مزاج


درمان یبوست و استفاده از نرم کننده های مزاج

درمان یبوست اگر برای خروج مدفوع با سختی روبرو هستید و نیاز به استفاده از مسهل دارید در این مطلب از سایت دکتر علی بابایی با ما همراه باشید.

گاهی برای رژیم غذایی نادرست، نشستن های طولانی و ورزش نکردن با مشکل یبوست روبرو میشویم اما در این هنگام چه باید کرد؟ طب سنتی در این بحث درمان های خوب و بدون عوارضی را برای ما تجویز کرده که در ادامه به آنها میپردازیم

در این مطلب ما به شا یاد میدهیم اگر نیاز به استفاده از مسھل باشد، از چه نرم کننده ھای اجابت مزاج استفاده کنید.

مراحل درمان :

2 قاشق غذاخوری بارھنگ + 2 حبه نبات بی جوھر + در یک ظرف با دولیوان آب با حرارت کم بجوشد تا خوب لعاب کند , سپس روغن بادام شیرین سه قاشق غذاخوری بدان اضافه کرده و سپس خاکشیر دو قاشق غذاخوری شسته و بدان بیافزایید نیم ساعت قبل از ھر وعده غذایی میل شود.ھر شب 5 عدد انجیر خشک را در اب بخیسانید و صبح ناشتا آن را بهھمراه یک قاشق غذاخوری روغن زیتونمصرف کنید.

از فلفل , ترشی , ادویه , غذای سرخ کرده و چرب , پیاز و سیر , بادمجان , تخم مرغ کھنه , سوسیس و کالباس  شیرینی قنادی و… پرھیز شود.

گیاه فرنجمشک 3 واحد + گیاه بومادران 3 واحد + گل ھمیشه بھار 5 واحد + برگ سنا 10 واحد را باھم مخلوط کرده و یک قاشق غذاخوری از مخلوط کوبیده فوق را در یک لیوان آب جوش ریخته و به مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار و ھر بار یک فنجان مصرف کنید.

از فرمول زیر که فرمول مسھل عام است بیمار ماھی یکبار باید مصرف کند:

برگ سنا 50 گرم + گل سرخ 50 گرم + ترنجبین 50 گرم + گل ختمی 25 گرم + تخم کتان 25 گرم+افسنتین 25 گرم , داروھا را با ھم مخلوط کرده و نیم کوب نمائید و در بعد از ظهر روز مورد نظر یک الی 2بار یک قاشق غذاخوری از مخلوط فوق را با 2 لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان باقی بماند و سپس صاف کنید و با عسل میل کنید . اگر با یک لیوان شکم حالت اسھالی پیدا کرد کافی است و اگر نه چند دقیقه بعد آرام آرام یک لیوان دیگر بخورید و اگر دچار دل پیچه شدید یک لیوان عرق نعناع را داغ کنید و با مقداری نبات میل کنید.و خوردن انجیر و آلو بخارا آب پز شده ھمراه مسھل توصیه می شود.

انجیر و آلو بخارا ھر روز به صورت آب پز مصرف شود.

دكتر جليل علي بابايي – طب سنتي و كلاسيك 09135900200

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *