شايع ترين علل ايجاد لک در صورت:

ملاسما:

يکي از شايع ترين علل ايجاد لک صورت است و اغلب در خانم هاي مراجعه کننده براي درمان لک صورت ديده مي شود که يک لک اکتسابي قهوه اي رنگ است که به صورت آهسته به وجود مي آيد.

به دليل اينکه اين لک ها بيشتر در زنان حامله ظاهر مي شود يا عود مي کند، به لک هاي حاملگي شهرت دارد، ولي مي تواند در خانم هاي مجرد و به ندرت در مردان نيز ديده شود. اين لک ها بيشتر در گونه ها، پيشاني و چانه ديده مي شود و در افراد سبزه مشخص است. تيرگي يا لک پوست معمولا پس از زايمان ناپديد مي شود، اما ممکن است براي ماه ها يا سال ها باقي بماند.

اين نوع لک صورت ممکن است بدون علت مشخص يا به صورت خانوادگي، مخصوصا در افرادي که حتي در تماس با نور آفتاب خفيف تيره مي شوند، ديده شود. بعضي خانم ها متوجه مي شوند که درست قبل از قاعدگي، لک ها واضح تر مي شود. ملاسما يا لک حاملگي به طور شايع در خانم هايي که قرص ضد بارداري مصرف مي کنند، ديده مي شود که در تماس با نور آشکارتر مي شود.

اين خانم ها هنگامي که حامله شوند، همين لک را پيدا مي کنند. زمان زيادي طول مي کشد تا پس از قطع قرص ضد حاملگي، اين لک بر طرف شود و يا ممکن است که هرگز به طور کامل برطرف نشود.

● کک مک يا فرکل(FRECKLE):

کک و مک بيشتر در افراد با پوست روشن، موهاي قرمز يا بلوند و چشمان آبي ديده مي شود و از سن ۵ سالگي شروع مي شود که به صورت لک هاي کوچک قهوه اي روشن، در مناطق باز بدن مثل صورت، شانه و پشت ديده مي شود.

در تابستان تعداد، اندازه و عمق کک مک افزايش مي يابد و در زمستان کوچک تر، روشن تر و کم تعدادتر مي شود. اين نوع پيگمانتاسيون ممکن است از نظر زيبايي آزار دهنده باشد، ولي خطري ندارد. در افراد مبتلا به فرکل، شيوع خال هاي بدن افزايش مي يابد. کک مک هايي که در سنين پايين شروع مي شود و در زمستان هم باقي مي ماند، بايستي حتما توسط پزشک بررسي گردد.

● لک های ناشی از پيری:

اين لک ها در اثر تماس حاد يا مزمن با نور آفتاب و افزايش سن بوجود مي آيد. معمولا لک هاي قهوه اي رنگ مسطح به اندازه يک سانتي متر يا بيشتر که روي صورت و پشت دست ها، در سنين ۳۰ تا ۴۰ سالگي شروع مي شود و با افزايش سن گسترده تر، پررنگ تر و با تعداد بيشتر نمايان مي شوند.

هر چند در نمونه برداري تغييرات بدخيمي ندارند، ولي مي توانند در سال هاي بعد تبديل به ضايعات بدخيم شوند. لذا بايستي درمان شوند.

● لک هاي ناشی از سو تغذيه و کمبود ويتامين:

اين لک ها در اثر کمبود ويتامين B۱۲ اتفاق افتاده و در نژادهاي با پوست تيره شايع تر است. اين لک ها ظاهر لکه لکه دارند. در اثر کمبود ويتامين A اين لک ها گسترده بوده و همراه با برجستگي هاي شبيه پوست مرغ ظاهر مي شود. همچنين در کمبود اسيد فوليک، کمبود اسيد اسکوربيک (ويتامين C) و در انواع کم خوني ها نيز لک هاي مشابه ديده مي شود.

● لک ناشي از التهاب پوست:

اين نوع لک پس از التهاب هاي پوستي در اثر بيماري هايي مثل ليکن پلان (بيماري التهابي پوست و دهان)، لوپوس اريتماتويا (بيماري التهابي بافت همبند پوست)، بعد از سوختگي پوست در اثر آفتاب سوختگي يا سوختگي خفيف با عوامل ديگر، جوش غرور جواني دست کاري شده، سائيدن پوست براي برطرف کردن اسکار(جاي زخم) و فرو رفتگي پوست در همان محل ايجاد مي شود.

اين لک ها در نژادهاي تيره و افراد سبزه شايع تر است و بيشتر در نواحي باز بدن مثل صورت رخ مي دهد. همچنين ضربه به پوست، محکم کشيدن کيسه و ليف زبر در حمام يا مالش پوست ران ها روي يکديگر هنگام راه رفتن در افراد چاق، مي تواند باعث ايجاد لک در همان محل شود.

● لک ناشي از بيماري ها:

لک در اثر بيماري هايي مثل آسم ، نارسايي کبدي و کليوي که در زمان حملات آسماتيک، تيرگي منتشر پوست براي سه تا چهار روز ممکن است وجود داشته باشد.

همچنين در روماتيسم و نارسايي کليه و سيروز کبدي و بعضي بيماري هاي ديگر تيرگي گسترده ي پوست ديده مي شود.

● لک در اثر مصرف بعضي داروها:

مصرف بعضي داروها از قبيل کلرپرومازين، دی پنيسيلامين، هيدانتوئين، داروهاي ضد مالاريا و داروهاي ضد سرطان باعث ايجاد لک به اشکال گوناگون به همراه علائم ديگر مي شوند. مصرف طولانی مدت قرص ماينوسيکلين در درمان جوش و غرور جوانی نیز، ممکن است باعث تيرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *